Airbusilta miehittämätön versio H145-helikopterista - U145 kuljettaa rahtia ja tarjoaa C-UAS -vaikutuskykyä

U145_6Airbus Helicopters esitteli Berliinin ILA-ilmailunäyttelyssä meihittämättömän version H145-helikopterista. Uusi U145 esiteltiin medialle ja yleisölle täysikokoisena makettina. U145 täydentää Airbusin UAS-järjestelmätarjontaa.

H145 on jo toinen miehitetty helikopteri, jonka Airbus modifioi miehittämättömäksi versioksi. Ensimmäinen oli Guimbal Cabri G2 -helikopterista toteutettu VSR700 UAS -järjestelmä. U145:n kehittämisessä on hyödynnetty tätä aiempaa kehityshanketta.

UAS-järjestelmien kehitystyössä Airbus tekee yhteistyötä johtavien autonomiajärjestelmiä kehittävien kumppaneiden kanssa laajentaakseen miehittämättömien ilma-alusten ekosysteemiä Euroopassa.

U145 yhdistää H145:n rungon, tehon ja hyötykuorman miehittämättömän ilma-aluksen autonomiaan. U145 on varustettu erikoisensorein ja tekoälyn avulla kyseessä on täysin autonominen ilma-alus. Kopterissa on samanlaiset kaksi Safran Arriel 2E -moottoria kuin miehitetyssäkin versiossa.

U145_5U145:ssä ei ole lainkaan fyysistä ohjaamoa vaan kaikki tila on valjastettu rahdinkuljetuskäyttöön. Nokassa on ohjaamon sijaan rahtiovi ja taittuva lastauspöytä rahtia varten. Kopteria kehitetään tehtäväriippumattomaksi ratkaisuksi siviili- ja sotilassovelluksiin, pääasiassa suurten rahtimäärien kuljetukseen. Maksimi lentoonlähtöpaino on 3800 kg ja hyötykuormaa voidaan kuljettaa yli 1200 kg. Kopterin toimintamatka on noin 400 merimailia.

Modulaarinen rakenne mahdollistaa laajan toimintakentän, kuten katastrofiavun, MEDEVAC-kyvyn, palontorjunnan, aseellisen tiedustelun, valvonnan, toimimisen pienempien dronejen emoaluksena (ALE, Air Launched Effects), jota kehitetään MBDA:n kanssa sekä yhteistyön miehitettyjen ja miehittämättömien ilma-alusten kesken.

U145_3U145_4

 

 

 

 

 

Airbus ja Quantum Systems esittelivät ILA:ssa myös C-UAS -dronetorjuntajärjestelmän integraatiota U145-kopterissa. Helikopterin sivulle oli asennettu lyhyt siipi, johon oli kiinnitettu neljä Quantum Systemsin Strila 2 -torjuntadronea. Strila 2 on ukrainalaista alkuperää oleva järjestelmä, johon saksalainen Quantum Systems investoi keväällä 2026 skaalatakseen järjestelmän teolliseen tuotantoon.

U145_StrilaStrila 2 laukaistaan matkaan rakettimoottorilla ja myöhemmin lento jatkuu neljän sähkömoottorin voimin. Painoa on noin 5,7 kg ja taistelukärkeä on 700-800 grammaa. Strila 2 on varustettu päivä- ja yönäkökameroilla. Lentonopeutta dronelle luvataan jopa 415 km/h ja kantamaa on jopa 34 kilometriä. Lakikorkeus olisi jopa 6000 metriä.

Strila 2 tuhoaa kohteen suoralla osumalla. Mikäli kohde kuitenkin katoaa osaa drone suunnata takaisin turvalliseksi määritettyyn kohteeseen ja suorittaa pystysuoran laskeutumisen. Akunvaihdon jälkeen se on valmis uudelleenkäytettäväksi. Käytössä on myös itsetuhojärjestelmä, jos drone uhkaa päätyä vihollisen käsiin.

Ensivaiheessa C-UAS -ratkaisua aiotaan tarjota miehitettyyn H145M-helikopteriin eli sotilasversioon. Kyseessä on tutkimus- ja kehitysyhteistyö, eikä siihen liity vielä sitovia tuotantotilauksia tai tarkkaa käyttöönottoaikataulua.

 U145_2U145_6

 

 

 

 


Airbus Helicopters suunnittelee U145:n ensilentoa tapahtuvaksi vuoden 2026 lopulla. Tuolloin kyydissä on vielä turvallisuussyistä lentäjä. Miehittämättömien lentojen arvioidaan alkavan vuonna 2028. Varsinaisen käyttöönoton odotetaan tapahtuvan 2030-luvun alussa.

MQ72C_1Yhdysvalloissa Airbus on jo edennyt H145-alustan autonomiaan kanssa yhteistyössä Shield AI:n, L3Harrisin ja Parry Labsin kanssa. Kyseessä on amerikkalaisversio eli UH-72 Lakota. Miehittämätön järjestelmä on saanut Atlantin toisella puolella nimen MQ-72C.

Eurooppalaisessa U145-versiossa painopiste on kuitenkin täysin eurooppalaisissa kumppaneissa, ohjelmistoissa ja järjestelmissä.

H145-helikoptereita Airbus on myynyt jo yli 1800 kappaletta ja ne ovat laajasti käytössä sotilas- ja siviilitoimijoilla. Kaikkiaan kopterityypillä on lennetty jo yli 8,5 miljoonaa lentotuntia.

Lue myös: