Sota-ajan SA-kuvat.fi -palvelun valokuvat siirtyvät osaksi uutta KUMEPA -kuva- ja mediapankkia

SAKUVA_1Puolustusvoimat on uudistanut vuonna 2013 julkaistun sodan ajan kuvien sa-kuva.fi -palvelunsa. Suositun palvelun kuvia on ladattu maailmanlaajuisesti kymmeniä miljoonia kertoja. Verkkopalvelun uudistuksessa SA-kuva.fi on liitetty osaksi Kuva- ja mediapankkia (KUMEPA).

Palvelun avaamisen aikaan se oli maailmanlaajuisesti ensimmäisiä täysin vapaaseen käyttöön julkaistu sodan ajan kuvakokoelmia. Palvelu on ollut suosittu koko sen olemassa oloajan.

sakuva_puolustusvoimatPalvelussa julkaistut kuvat ovat valtaosin Päämajan alaisten tiedotuskomppanioiden TK-kuvaajien ottamia ja niissä kuvataan niin sota- kuin kotirintaman elämää sekä tapahtumia talvi-, jatko- ja Lapin sodan aikana. Kuvia palvelussa on noin 160 000. 

Verkkopalvelun uudistuksessa se on liitetty osaksi Kuva- ja mediapankkia (KUMEPA). Palvelulle on luotu uusi selainkäyttöliittymä ja sen visuaalinen ilme on päivitetty. Lisäksi palvelun toiminnallisuuksia ja hakuominaisuuksia on uudistettu. Kuvat ovat edelleenkin vapaasti käytettävissä.

Uudistetun palvelun on toteuttanut Anygraaf Oy yhteistyössä Digian kanssa. Palvelun sisällöstä vastaa Puolustusvoimien kuva-arkisto. 

Palvelun uudistamisella Puolustusvoimat haluaa kunnioittaa sotiemme veteraanien perintöä ja siirtää sitä sukupolvilta toisille.

Puolustusvoimien uudistettu sota-ajan kuvapalvelu SA-kuva.fi

Lue myös blogi: SA-kuva.fi julkaisi 800 sodan ajan värikuvaa - tässä parhaat 40 Ilmavoimiin liittyvää

Lue myös: