Tutkinta valmistui - Suomen ilmatilaa loukkasi 27.5. Inkoon ja Raaseporin välillä venäläinen Iljushin Il-18

Havainnekuva-27-5-2026Merivartioston esitutkinta epäillystä alueloukkauksesta Suomenlahdella 27. toukokuuta 2026 on valmistunut. Suomen ilmatilaa loukkasi Iljushin Il-18. Syyksi arvioidaan säärintaman väistöä.

Tutkinnassa on selvinnyt, että venäläinen valtionilma-alus, Iljushin Il-18 potkurikone oli ollut lentämässä reittisuunnitelmansa mukaisesti venäjältä Kaliningradiin, kun se poikkesi reitiltään Inkoon ja Raaseporin välisellä merialueella Suomen ilmatilaan kahden minuutin ajaksi.

Suomen Ilmavoimat lähetti päivystävän F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjän tunnistamaan ilmatilaa loukanneen venäläiskoneen.

Raja_logo_2Tutkinnassa saatujen tietojen mukaan kyseisellä alueella Suomenlahdella on ollut tapahtuma-aikaan säärintama, joka on voinut vaikuttaa koneen poikkeamiseen sen reitiltä.

Esitutkinta on nyt saatu päätökseen ja jatkotoimenpiteistä sovitaan tapaukseen määrätyn syyttäjän kanssa.

Iljushin Il-18 on nelimoottorinen potkuriturbiinikone, joka voi versiosta riippuen kuljettaa jopa 120 matkustajaa. Konetyypin ensilento tehtiin jo vuonna 1957 ja siitä on valmistettu sotilaskäyttöön useita eri versioita. Koneen voimanlähteinä on neljä Ivchenko AI-20M -moottoria.

il22_su27_hn_0617_ilmavoimatIl-18 on peruskonetyyppi, jonka pohjalta on kehitetty tiedustelukone Iljushin Il-20, taistelunjohtokone Iljushn Il-22 sekä kaukomeritiedustelukone ja sukellusvenetorjuntakone Iljushin Il-18. 

Oheisessa arkistokuvassa Ilmavoimien vuonna 2017 julkistama tunnistuskuva Iljushin Il-22 -johtokeskuskoneesta.

Lue myös: