Uudisrakennushanke on osa F-35 -hävittäjähankkeen teollisen yhteistyön kokonaisuutta. Syksyllä 2025 valmistuva kokoonpano- ja huoltohalli parantaa osaltaan Suomen tulevien F-35 -monitoimihävittäjien huoltovarmuutta. "Nokialle Linnavuoreen rakentuva F135-moottorien huolto- ja ylläpitokyky ja sen myötä Suomeen muodostuva osaaminen vahvistaa F-35-järjestelmän sotilaallista huoltovarmuutta. Huoltokyvyn rakentuminen kotimaahan edesauttaa sitä, että Ilmavoimien F-35-hävittäjien moottorit kyetään pitämään toimintakunnossa kaikissa olosuhteissa", kommentoi puolustusministeri Antti Häkkänen. Uusien tilojen rakennuttamisesta vastaa Puolustuskiinteistöt. Monikäyttöiset tilat tulevat Puolustusvoimien strategisen kumppanin Patrian käyttöön. Patria on jo vuosikymmenien ajan huoltanut ja korjannut Linnavuoressa useiden Puolustusvoimien järjestelmien moottoreita ja niiden komponentteja. Linnavuoreen rakentuvien uusien tilojen bruttoala on 11 060 brm2. Rakennuksessa on teollisen toiminnan vaatimusten mukaista korkeaa hallitilaa sekä matalampi osa, johon sijoittuvat toimisto-, henkilöstö- ja sosiaalitiloja päivittäistä toimintaa varten sekä tarvittavat varasto- ja logistiikkaratkaisut.
Ensi vaiheessa Suomessa käynnistetään moottorin ja sen apulaitteiden kokoonpanotyöt ja rakennus toimii tuotantotilana vuosina 2025-2030. Kokoonpano vaiheen päätyttyä rakennuksen käyttötarkoitus muutetaan moottorien huoltotilaksi 2030 alkaen. Huoltotoiminta jatkuu Nokialla Suomen F-35 -kaluston koko elinkaaren ajan. Uudet kokoonpano- ja huoltotilat toteutetaan F-35 -toiminnan ja yhdysvaltalaisen moottorivalmistaja Pratt & Whitneyn asettamien tavoitteiden ja turvallisuusvaatimusten mukaisesti.
”Linnavuoren rakennushankkeessa on poikkeuksellisen paljon eri osapuolia ja heidän kanssaan on tarkasteltu säännöllisesti rakennussuunnitelmia ja rakentamisen edistymistä. Kaikki yhdysvaltalaisten tarkastukset on läpäisty menestyksekkäästi”, kertoi Puolustuskiinteistöjen toimitusjohtaja Matias Warsta. “Yhteistyö Linnavuoren rakennushankkeessa kaikkien osapuolien välillä on ollut sujuvaa ja etenemme aikataulussa. Me Patriassa olemme iloisia ja ylpeitä siitä, että olemme rakentamassa ja kehittämässä uusia F-35-kyvykkyyksiä yhdessä, jota harjannostajaiset juhlistavat”, sanoi Patrian F-35 -hankejohtaja Petri Hepola.
Linnavuoreen rakentuvat F-35 -hävittäjän F135-moottorin kokoonpano- ja huoltokyvyt ovat osa F-35 -hankkeen suoraa teollista yhteistyötä. Teollisen yhteistyön myötä Suomeen rakentuvat toiminnot ovat kansainvälisesti katsoen poikkeukselliset. F-35 -hankkeen teollinen yhteistyö sisältää kokonaisuuksia, joita ei aiemmin ole toteutettu Yhdysvaltojen ulkopuolella. Toinen keskeisin suoran teollisen yhteistyön projekti on laajamittainen F-35 -eturunkojen, laskutelineluukkujen ja muiden komponenttien valmistaminen F-35 -ohjelman käyttöön Patrialla Jämsän Hallissa sekä komponenttien huoltokyvyt.
Teollisen yhteistyön tavoitteena on sotilaallisen maanpuolustuksen, valtion turvallisuuden ja yhteiskunnan elintärkeiden toimintojen kannalta kriittisen puolustus- ja turvallisuusteollisen tuotannon, teknologian ja osaamisen kehittäminen ja ylläpito sekä kansallisen huoltovarmuuden parantaminen ja turvaaminen. Lue myös:
|
|||