Ranskan ilmavoimien Hercules-kuljetuskone oli saapumassa Tikkakoskelle Ilmavoimien 100-vuotislentonäytökseen liittyen. Otsikkokuvassa kone laskeutuu laskusiivekkeet sisällä normaalia suuremmalla nopeudella. Lähestyessään lentokenttää hieman ennen kello 17 ohjaajat ilmoittivat vikatilanteesta koneen järjestelmissä ja suorittivat ylösvedon ollessaan kiitotien 12 loppuosalla.
Hercules jäi selvittämään vikaa ilmaan. Lopulta kone teki matalalähestymisen Tikkakoskelle, jonka aikana maasta varmistettiin laskutelineiden oikeanlainen ulostulo ja lukittuminen. "Laskutelineet otettiin ulos varajärjestelmän avulla", vahvistaa palopäällikkö Nurminen Lentoposti.fi:lle.
Lentokoneiden järjestelmät on varmistettu ainakin kaksin tai kolminkertaisesti ja vikatilanteisiin on luotu eri konetyypeille omat toimintamenetelmät. Niitä noudattamalla ohjaajat toivat tälläkin kertaa koneen turvallisesti laskuun. Hercules -koneessa on kaksi hydraulijärjestelmää joista toinen oli vikaantunut. Ranskan Ilmavoimien Hercules-koneessa oli lennolla neljän hengen miehistö ja 17 matkustajaa. "Lentokentän omien pelastusyksiköiden lisäksi paikalla tuli 18 pelastusyksikköä ja neljä ensihoityksikköä. Tällä kertaa meillä oli aikaa sijoittaa yksiköitä paikalle ja hioda suunnitelmia pahimman varalle. Tapaus meni hyvästä harjoituksesta. Koneessa ollut suuri ihmismäärä saa aina vähän miettimään käytössä olevia resursseja", päätti päivystävä palopäällikkö Nurminen.
Ranskan Ilmavoimat lentää Tikkakosken näytöksessä kahdella Dassault Rafale -hävittäjällä. Konetyyppi on mukana Suomen Ilmavoimien HX-hävittäjähankkeessa, jossa korvataan nykyisten Boeing F/A-18 Hornet monitoimihävittäjien suorituskyky.
|
|||