Suomeen saapuva Tshekin Ilmavoimien Mi-24 Hind on yksi maailman kuuluisimmista taisteluhelikoptereista ja sen eri versiot ovat olleet käytössä jo 50 vuotta eri puolilla maailmaa lähes 70 maassa. Mi-24 helikopteria ja sen eri versioita on edelleen käytössä lähes 50:ssä eri maassa. Mi-24 on osallistunut lukuisiin konflikteihin ympäri maailmaa ja osallistunut mm. Iranin ja Irakin sotaan, taistellut Afganistanissa Neuvostoliiton miehityksen aikana, ollut taistelutoiminnassa useissa eri maissa Afrikassa, Keski-Amerikassa ja Syyriassa. Ukrainan käynnissä olevassa sodassa sekä Venäjä että Ukraina käyttävät Mi-24 helikoptereita taistelutoiminnassa.
Koko perheen lentonäytös Porissa 18.-19.6.2022
Pääesiintyjä on sveitsin ilmavoimien Patrouille Suisse, joka lentää näyttävässä muodostelmassa kuudella Northrop F-5E Tiger II (Freedom Fighter) -koneella. Monipuolinen maanäyttely tarjoaa mahdollisuuden tutustua siviili- ja sotilaslentokoneisiin, harrasteilmailuun, ja alan toimijoihin. Suomen ilmavoimien tulevien hävittäjien toimittaja Lockheed Martin esittelee Porissa F-35A Lightning II -monitoimihävittäjää omalla osastollaan.
Porin lentonäytöksen vastaava tapahtumajohtaja on tapahtuma-alan ammattilainen Timo Ristimäki. Lentonäytöksen ilmassa ja maassa tapahtuvasta lentotoiminnasta vastaa kokenut lentonäytösjohtaja Perttu Karivalo. Tapahtuman juontaa aiempien kesien lentonäytöksistä tuttu ääni, joka kuuluu Riika Kaipaiselle. Päälentonäytös juhlistaa samalla myös Porin historiallista lentokenttää, joka täytti hiljattain 80 vuotta. Lentokentän historiassa on useita Suomen ilmavoimien ja puolustusvoimien toimintaan liittyvä merkkipaaluja. Suomen Ilmavoimien ensimmäiset suihkukoneet, de Havilland Vampiret laskeutuivat juuri Poriin vuonna 1953 ja ensimmäiset, nykyäänkin käytössä olevat, Hawk suihkuharjoituskoneet saapuivat myös Isosta-Britanniasta Poriin vuonna 1980. Myös Puolustusvoimien helikopteritoiminta alkoi Porissa vuonna 1961. Tämän myötä lentonäytösorganisaatio on kutsunut ulkomailta helikoptereita näytökseen. Luvassa on myös sellaista kalustoa, jota ei ole Suomessa aikaisemmin nähty.
Lipunmyynti Pori Airshow -tapahtumaan käynnistyi 10. huhtikuuta 2022. Lippuja myy Ticketmaster. Erikoishintaisia ns. Early Bird -lippuja on tarjolla 18. huhtikuuta saakka. MH Ilmailuliitto Pori Airshow -sivusto Ticketmaster -liput Porin lentonäytökseen Lue myös:
|
|||