Nordic Responsen keskittyy Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisosiin niin maalla, merellä kuin ilmassa. Ilmakomponenttien osalta mukana on yli 100 ilma-alusta. Mukana on mm. F-35A, F/A-18 Hornet ja JAS 39 Gripen -hävittäjiä, erilaisia kuljetuskonetta, meritoimintakonetta, Osprey-tiltrotoreita sekä pyöriväsiipisiä ilma-aluksia kuten CH-53 Super Stallion, Merlin, Cobra -helikoptereita.
Erityistä harjoituksessa on Pohjoismaiden ilmaoperaatiokonsepti, jossa kokeillaan ensimmäistä kertaa Norjan Bodøn Bodin campissa toimivaa yhteispohjoismaista ilmaoperaatiokeskusta. Tämä tilapäinen ilmaoperaatiokeskus sijaitsee Reitanin vuoristokompleksin sisällä ja toimii ilmavoimien päämajana harjoituksessa. Siellä työskentelee noin 300 upseeria ja asiantuntijaa, jotka suunnittelevat ja koordinoivat ilmaoperaatioita Pohjoismaiden alueella. Tämä ilmaoperaatiokeskus on ainoastaan kokeiluluonteinen talviharjoituksen ajan eikä se tarkoita tällaisen keskuksen muodostamista Naton komentorakenteeseen. Ilmaoperaatiokeskus vastaa keskitetysti ilmapuolustuksen tulenkäytön johtamisesta sekä ilmaoperaatioiden suunnittelusta ja johtamisesta.
Kenraalimajuri Folland on myös Naton pohjoisen sivustan ilmavoimien komentaja Nordic Response 24 -harjoituksessa Naton Norfolkin yhteisoperaatiokeskuksen määräyksestä. Yhteisen ilmaoperaatiokeskuksen avaukseen odotetaan saapuviksi myös Suomen ilmavoimien komentaja kenraalimajuri Juha-Pekka Keränen, Tanskan ilmavoimien komentaja kenraalimajuri Jan Dam ja Ruotsin ilmavoimien komentaja kenraalimajuri Jonas Wikman. Todennäköisesti paikalla on tuolloin edustusta muistakin liittolaismaista.
Nordic Response 24 puolustaa Naton pohjoisia alueita
Harjoitus on osa Naton Saksassa, Puolassa ja Baltian maissa kevättalven aikana järjestettävää Steadfast Defender 24 -harjoitusta. Kokonaisuuteen kuuluu noin 18 eri harjoitusta. Kyseessä on Naton laajin harjoitus vuosikymmeniin. Harjoituskokonaisuuteen osallistuu kaikkiaan noin 90 000 sotilasta kaikista 31 jäsenmaasta ja Ruotsista. Nordic Response linkittyy myös Ison-Britannian merivoimien Joint Warrior -harjoitukseen, joka tapahtuu edeltävällä viikolla Skotlannin, Norjan ja Islannin välisellä merialueella.
Osana Nordic Response -harjoitusta Pohjois-Suomessa on käsivarren Lappiin tehty laajat ilmatilavaraukset lentotoimintaa varten 4.-15. maaliskuuta 2024. Harjoituksessa on mukana noin 4100 suomalaissotilasta, joista lähes puolet on reserviläisiä. Suomessa sijaitsevien harjoitusalueiden sisäpuolelle tai reunoille jäävät Enontekiön, Kittilän, Ivalon ja Rovaniemen lentokentät. Harjoituksen aikana Enontekiön lentokentällä suoritetaan 5.-9. maaliskuuta operaatioita miehittämättömillä ilma-aluksilla.
Norjan osalta harjoitusalueiden yhteydessa ovat Tromssan, Altan, Sørkjosen, Hasvikin, Hammerfestin, Lakselvin ja Honningsvågin lentokentät. Pohjois-Ruotsissa harjoitellaan lentoyksiköiden ja logistiikkaketjujen perustamista. Lisäksi annetaan isäntämaatukea joukoille, jotka siirtyvät Ruotsin läpi kohti harjoitusaluetta. Ruotsin ilmavoimien kansallinen Luftförsvarsövning 24 -ilmaoperaatioharjoitus on yhdistetty Nordic Responseen. Luvassa on laajaa ilmavoimien lentotoimintaa Gripen-hävittäjillä, helikoptereilla, kuljetuskoneilla sekä tutkavalvontakoneilla lentotukikohdista ja siviililentoasemilta.
Ruotsin ilmavoimista mukaan on noin 1400 henkilöä, jotka tulevat kaikista neljästä lennostosta, helikopterilaivueesta sekä kuljetus- ja erikoiskoneiden lento-osastoista. Nordic Response 24 -harjoitus tuo pohjoisessa reittirajoituksia ja mahdollisia viiveitä siviililentoliikenteelle usealla lentoasemalla kolmen valtion alueella. MH Lue myös:
|
|||




