Rissalan Sotilasilmailusta ammatti -tapahtuman ovet olivat avoinna kello 9 - 15. Aivan aluksi aurinkokin pilkahteli, mutta sitten pilvet valtasivat taivaan lentoaseman yllä. Ensimmäiset vesipisarat putosivat kuitenkin vasta aivan lentonäytösosuuden loppupuolella Hornetin toisen esityslennon jälkeen.
Myös Utin jääkärirykmentin Helikopteripataljoonan NH Industries NH90 -kuljetushelikopteri sekä Hughes 500 -kevythelikopteri olivat nähtävänä. Karjalan lennosto oli ennen Hornet-aikakautta vuosikymmenet MiG-21-tukikohta. Historiaa kunnioitettiin näyttelyssä mukana olleella MiG-21BIS -hävittäjällä (MG-129, yllä, klikkaa jutun kuvat suuremmaksi).
Gatlingin tulinopeus on jopa 6000 laukausta minuutissa. Pyörivän kuusiputkisen aseen yksi putki ampuu ja muut ovat lataussyklin eri vaiheissa. Ammukset ovat tynnyrimäisessä säiliössä tykin alla. GPS/inertia-ohjautuvat GBU-31 ja GPU-38 JDAM -täsmäpommit sekä ilmataisteluvarustukseen kuuluvat AIM-120 AMRAAM ja AIM-9X -ilmataisteluohjukset olivat myös esillä. Edellinen on tutkahakuinen ja jälkimmäinen hakeutuu maalin lämpöherätteeseen. Lisäksi nähtävänä oli Savon ammattiopiston Learjet 25D -liikesuihkukone, jota käytetään asentajien koulutusvälineenä. Myös paikalliset ilmailukerhot olivat tuoneet kalustoaan näyteille.
Lisäksi nähtiin varusmiehinä palvelevien sotilaspoliisien toimintanäytös. Myös suojelu- ja pioneerijoukot pääsivät esittelemään osaamistaan. Väkeä paikalla vaikutti olevan ehkä vähemmän kuin aiemmin. Sotilasilmailusta ammatti -tapahtumat on suunnattu erityisesti nuorisolle, vaikka ne ovat kaikille avoimia. Syynä yleisön määrään saattaakin olla se, että koulujen mahdollisuudet käyttää varoja oppilaiden kuljetuksiin ovat vähentyneet. H.K. / T.T.
|
|||