Lentotoiminta jatkui normaalisti Malmilla 1.1.2020 - vuosi 2019 oli ennätysvilkas

IMG-20200101-WA0000Lentotoiminta historiallisella Malmin lentokentällä jatkuu myös vuonna 2020. Maanvuokrasopimuksen irtisanomisen riitauttamisen seurauksena lennot ovat jatkuneet normaalisti myös 1. tammikuuta. Helsingin kaupunkia toivotaan edelleen neuvottelupöytään.

IMG-20200101-WA0002Malmin lentokenttäyhdistys ry on jatkanut lentotoimintaa Malmilla Finavian luovuttua kentästä 1.1.2016 lähtien. Kolmen vuoden ajan operaatiot valvomattomalla lentopaikalla Helsingissä ovat sujuneet turvallisesti ja vuosi 2019 oli ennätysvilkas. Yhdistyksen mukaan lentomääräennätyksiä tehtiin jopa  yhdeksänä kuukautena.

Yhdistyksen julkaisemien tilastojen mukaan Malmilla oli vuonna 2019 noin 33 772 lentoonlähtöä, laskeutumista ja läpilaskua. Edellisvuonna vastaava luku oli 30 773. Operaatiomäärältään Malmi on siten Suomen toiseksi vilkkain lentokenttä.

Vuoden 2020 ensimmäisenä päivänä Malmin ilmatilassa lensi ennakkoilmoitusten mukaan useita ilma-aluksia. Kaikkiaan operaatioita odotetaan olevan ainakin 14. Malmilla on edelleen vakituisesti 55 lentokonetta.

IMG-20200101-WA0003Korvaavaa lentokenttää ei edelleenkään ole tarjolla ja kehitteilläkin olevilla lentoasemilla infran rakentaminen on edelleen kesken. Olemassa olevat lentopaikat pääkaupungin läheisyydessä eivät pysty ottamaan vastaan koko Malmin nykyistä lentotoimintaa. Lisäaikaa tarvitaan koska käynnissä olevat prosessit ovat pitkiä.

Maanvuokrasopimuksen irtisanomisen riitauttamisella Malmin lentokentäyhdistys yrittää jälleen kerran saada Helsingin kaupungin neuvottelupöytään keskustelemaan ilmailutoiminnan jatkamisesta jopa kesäkuuhun 2022 saakka.

Jäsenistönsä tukema Lentokenttäyhdistys katsonut ainoaksi vaihtoehdoksi jatkaa lentotoimintaa Malmin lentokentällä käytettävissä olevin laillisin keinoin. Malmin lentokenttäyhdistyksellä on noin 850 jäsentä ja lähes 50 yhteisöjäsentä, joista suurin osa on ilmailualan yrityksiä ja yhdistyksiä.

IMG-20200101-WA0004Helsingin kaupunki kertoo vastaavansa käräjäoikeuteen toimitettuun kanteeseen ja ryhtyvänsä omalta osaltaan toimenpiteisiin alueen vapauttamiseksi kaupungin hallintaan.

Helsinki suunnittelee Malmin lentokentän alueen tulevaa rakentamista ja valmistelee alueen väliaikaista käyttöä. Varsinaiset rakennustyöt ovat alkamassa vasta vuonna 2022.

 Lue myös: