SAS:n reittiavaus Kööpenhaminasta Turkuun 1.4.2025 - Embraer 195 sai vesisuihkutervehdyksen

SAS_turku_1SAS avasi odotetun Kööpenhamina-Turku -reitin tiistaina 1. huhtikuuta 2025. SAS Linkin operoima Embraer 195 -kapearunkokone sai Turussa tervetuloasuihkutukset lentoaseman pelastusajoneuvoilta. SAS lentää uutta reittiä jopa viidesti viikossa.

 

SAS_turku_2

Avauslennolla ollut SAS Linkin Embraer 195 (SE-RSP) sai asematasolle saapuessa avauslennon perinteisen vesisuihkutervehdyksen Turun lentoaseman pelastusajoneuvoilta.

Kööpenhaminasta saapuvan lennon vastaanottivat Turun pormestari Minna Arve, maakuntajohtaja Jyri Arponen, Visit Turku Archipelagon toimitusjohtaja Kristiina Kukkohovi, Finavian reittikehityksestä vastaava johtaja Petri Vuori sekä Scandinavian Airlinesin Head of Strategic Contracting Niko Ek.

"Toimivien ja sujuvien lentoyhteyksien vaikutukset Turun ja koko alueen elinkeinoelämän kasvuun, kilpailukyvyn vahvistumiseen ja investointien houkuttelemiseen ovat huomattavia. Uusi reitti vahvistaa merkittävästi alueen saavutettavuutta ja on tärkeä askel kansainvälisten yhteyksien kehittämisessä", kertoi pormestari Minna Arve. 

SAS lentää Kööpenhaminasta Turkuun 24. lokakuuta 2025 saakka. Ensivaiheessa viikkovuoroja on neljä lentopäivien ollessa maanantai, tiistai, torstai ja perjantai.
 
SAS_turku_3Viides viikkovuoro lennetään 21. toukokuuta lähtien, jonka jälkeen lentoja on tarjolla joka arkipäivä juhannuksena alkavaan kesätaukoon saakka. Lennot jatkuvat kesätauon jälkeen elokuun alussa aina kesäaikataulukauden loppuun asti.
"Lentoliikenteen taloudelliset vaikutukset Varsinais-Suomen kasvulle ja menestykselle ovat merkittävät. Uudet lentoyhteydet ovat aina erittäin positiivisia uutisia seudun elinkeinoelämälle. Viime syksynä tehdyn usean kauppakamarin yhteisselvityksen lentoliikenteen kokonaistaloudelliset vaikutukset Turun seudulle ovat 7,7 miljardia euroa. Tämä oli tutkituista maakuntakentistä suurin luku. Jotta voimme olla houkutteleva alue investoinneille, on meillä oltava hyvät ja toimivat lentoyhteydet", sanoi Turun kauppakamarin toimitusjohtaja Kaisa Leiwo.
 

SAS:n lentoja SK2710/2711 operoi SAS Link, joka on SAS:n vuonna 2022 lennot aloittanut tytäryhtiö. Se lentää kymmenellä 122-paikkaisella Embraer 195 -koneella SAS:n syöttöliikennettä Kööpenhaminasta, Oslosta ja Bergenistä.

Turun lentoasema oli viime vuonna Suomen viidenneksi vilkkain lentoasema, ja sen matkustajamäärä oli 255 000 matkustajaa. Määrissä oli yhdeksän prosenttia kasvua edelliseen vuoteen verrattuna, mikä on enemmän kuin Suomen lentoasemilla keskimäärin.

Turun lentoasemalta on tällä hetkellä suoria reittilentoja Tukholmaan, Riikaan, Gdanskiin ja Maarianhaminaan. Tukholman, Riian ja nyt myös Kööpenhaminan kautta avautuvat monipuoliset jatkoyhteydet eri puolille maailmaa.

SAS:n uuden reitin myötä Turku on paremmin kytketty maailmanlaajuiseen verkostoon.

Lue myös: