Airbus A350-900 (MSN59, F-WMIL) aloitti koelentokampanjan 24. marraskuuta 2016. Kolmella koelentokoneella lennetyt ohjelma on kestänyt odotusten mukaan alle vuoden. Koneilla oli määrä lentää kaikkiaain noin 1600 tuntia kestävä koelentokampanja.
Viimeisin intensiivinen koelentosarja liittyi läheisesti lentoyhtiöoperoinnin varmistamiseen ja sen aikana tehtiin korkean ilmanalan kokeita, automaattisia laskeutumisia, tarkkailtiin kääntöaikoja sekä maahuolintaa, matkustamon järjestelmiä sekä navigointi- ja yhteysjärjestelmien suorituskykyä. A350-1000 -koneen koelennot lensi Airbusin koelentomiehistöt sekä Euroopan lentoturvallisuusvirasto EASA:n lentokelposuusasioista vastaavat lentäjät. Viimeisin lento laskeutui Kolumbian Barranquillasta Ranskan Toulouseen aamulla 1. marraskuuta. Ensimmäinen koneyksilö (MSN88) on määrä toimittaa Qatar Airwaysille lähiviikkojen aikana. Qatarilaisyhtiö vastaanotti ensimmäisenä myös Finnarinkin operoiman A350-900 -koneen. Suurempi versio on edelleen mahdollista nähdä myös Finnairin väreissä, jos yhtiö päättää vaihtaa vielä toimittamattomia koneita suuremmiksi.
Muita eroja ovat erilainen siiven jättöreuna sekä isompi päälaskuteline, jossa on kuusi rengasparia per puoli. Myös moottorit ovat tehokkaampia Rolls-Royce Tren XWB-97 -versioita. Tilauksia suuremmasta versiosta on tehnyt 11 asiakasta ja kokonaistilausmäärä on 169 A350-1000 -konetta. Lue myös:
|
|||