Lentoasemapappi Hanna Similä ja lentoasemaoperaattori Finavia järjestivät kolmituntisen Lentopelko hallintaan -tilaisuuden Helsinki-Vantaan lentoaseman terminaalissa. Tavoitteena oli lievittää lentomatkustukseen liittyvää jännitystä antamalla tietoa lentopelosta, lentämisestä ja käytännön keinoja lentopelon ja stressioireiden lievittämiseen. Tapahtuma oli avoin ja maksuton. Mukaan mahtui 30 ensimmäiseksi ilmoittautunutta osallistujaa.
Viimeisimpänä projektinaan Kinnunen julkaisi vuonna 2023 Yli maiden ja mannerten -kirjan, jonka tavoitteena on auttaa kertomalla menetelmistä, joiden avulla on mahdollista oppia hallitsemaan lentopelkoa ja lopulta vapautua siitä. "Lentopelosta voi vapautua tutustumalla asialliseen tietoon lentämisestä ja lentoturvallisuudesta. Sen lisäksi tulee opetella mahdollisuus oman elimistön hallintaan eli oppia rentoutumismenetelmä, joka rauhoittaa joka tilanteessa", kommentoi psykologi Paula Kinnunen Lentoposti.fi:lle vuonna 2023.
Lentopelon hallinnasta helpoin kehollisin menetelmin kertoi lentoasemapappi, työnohjaaja ja TRE-ohjaaja ä (Tension, Stress & Trauma Releasing Exercises) Hanna Similä. Luentojen jälkeen osallistujille oli tarjolla lentoasemakierros Finavian, lentoasemapapin sekä psykologin johdolla.
Tapahtumaa tuki myös Tikkurilan kirkolla sijaitseva Lauran Kaffila, joka lahjoitti osan marras-joulukuun myyntituotoista marras-joulukuulta Vantaan seurakuntien lentoasematyölle. Tapahtuman toinen yhteistyökumppani oli Finavia.
Lue myös: Blogi: Lentopelosta vapautuminen avaa maailmaa - avuksi on tarjolla Yli maiden ja mannerten -uutuuskirja
|
|||