Ilmasotakoululta vesistöön vuotaneen vaahtonesteliuoksen aiheuttamat vedenkäyttörajoitteet pysyvät voimassa

HW40_hawkitIlmasotakoulun lentokonehallin automaattisen sammutusjärjestelmän vikaantumisen seurauksena maastoon ja vesistöön 17. helmikuuta 2025 levinneen sammutusvaahtoliuoksen PFAS-yhdisteiden pitoisuuksien mittauksia jatketaan vielä ainakin huhtikuussa. Maaliskuisten näytteiden perusteella vedenkäyttörajoitetta jatketaan edelleen.

Ilmasotakoulun lentokonehallin automaattinen sammutusjärjestelmä vikaantui maanantaina 17. helmikuuta 2025 ja palontorjuntaan käytettyä fluoripitoista sammutusvaahtoliuosta sekä vettä pääsi vuotamaan hallin lattialle ja edelleen sadevesiviemärin kautta maaperään ja ympäristön jopa noin 3500 litran verran.

Puolustuskiinteistöt on jo purkanut maaliskuussa tarpeettomaksi käyneen Alasentien padon, joka rakennettiin ensivaiheessa torjumaan ympäristövahinkoa. Myös näytteenottoa on jatkettu edelleen maaliskuussa  Korpelanpurosta ja Alanen-järvestä.

Uusimpien näytteiden mukaan PFAS-yhdisteiden pitoisuudet ovat tarkkailun aikana selvästi laskeneet, mutta niitä on edelleen havaittavissa jokaisessa näytepisteessä. PFAS-yhdisteiden kokonaispitoisuus oli maaliskuisten näytteiden perusteella tasolla 0,6-0,7 mikrogrammaa litrassa, kun se edellisellä kerralla oli tasolla 1-2 mikrogrammaa litrassa. PFAS-pitoisuuksia todettiin myös Alanen-järvessä. Järvessä pitoisuudet olivat alle 0,3 mikrogrammaa litrassa.

Viranomaisen suosittelema Korpelanpuron ja Alanen-järven vedenkäyttörajoite on edelleen voimassa. Puolustuskiinteistöt jatkaa näytteidenottoa niin pitkään kuin on tarvetta. Lisää vesinäytteitä onkin määrä ottaa vielä huhtikuun aikana ja ulkopuolinen asiantuntija laatii tehtyjen ympäristötutkimusten tuloksista raportin toukokuun aikana.

Touko-kesäkuussa järvestä kerätään sedimentti- ja kalanäytteitä PFAS-yhdisteiden mahdollisesti aiheuttaman ympäristö- ja terveysriskin arviointia varten. Näytteiden perusteella laaditaan riskinarviointi ja erillinen raportti, joka valmistuu syksyn aikana.

Lue myös: