Lennonjohtajat palkitsivat meteorologi Ossi Korhosen hopeisella lennonjohtoliuskalla

SLJY_Myrberg_KorhonenSuomen lennonjohtajien yhdistys 62. Vuosipäivänään 12. joulukuuta lyönyt meteorologi Ossi Korhosen Hopeisen Stripsin Ritarikunnan ritariksi numero 13. Lennonjohtajien yhdistyksen kunnianosoitus annetaan myönteisen asenteen omaavalle ilmailijalle, joka edesauttaa lentoliikenteen sujuvuutta.

Ossi Korhonen tuli Finavian eli silloisen Ilmailuhallituksen palvelukseen vuonna 1986 ja aloitti samana vuonna sääopin opettajana Ilmailuhallinnon Koulutuskeskuksen kursseilla. Ossin oppitunnit jäivät lukuisille tuleville lennonjohtajille mieleen värikkäiden oppituntien takia.

Opettajan oma kokemus lentokoneen puikoissa tuli jännittävien tarinoiden muodossa. Opettaja, jolla oli omaa kokemusta siitä mitä tapahtuu kun Arrowiin alkaa tulla jäätä.

Ossi Korhonen jäi kuluvana vuonna eläkkeelle Finavian päämeteorologin toimesta ja jatkaa rakkaaksi tullutta lentoharrastusta omalla vesikoneellaan.

SLJY_logo_1Lennonjohtajien yhdistyksen kunnianosoitukselle asetettujen sääntöjen mukaan ritariehdokkaan on oltava ilmailija joka jatkuvalla, myönteisellä ja asiallisella suhtautumisellaan lennonjohtoon on menestyksellisesti edesauttanut liikenteen sujuvuutta.

SLJY:n hallituksen valitsema ilmailija lyödään ritariksi yhdistyksen vuosipäivänä. Osoituksena ritariksi lyömisestä annetaan ritarille hopeinen stripsi (lennonjohtoliuska).


Hopeisen stripsin ovat vuosien varsilla saaneet seuraavat ilmailijat:


1.      1965 lentokapteeni Paavo Torkkola
2.      lentokapteeni Olli Puhakka
3.      lentokapteeni Jim Kalima
4.      lentokapteeni Seppo Laine
5.      toiminnanjohtaja Bengt Aminoff
6.      1982 lennonopettaja Seppo Mäkelä
7.      1984 majuri Eino Hirvonen
8.      1986 yleisilmailija Heikki Jouppila
9.      1993 majuri Mauno Tiiro
10.      1994 lentokapteeni Timo Uramaa
11.      1996 insinöörieversti Jyrki Laukkanen
12.     2012 lentokapteeni Esa Westerlund
13.      2014 meteorologi Ossi Korhonen