Euroopan ilmailutapahtumien tavoin pilvinen sää ja sateet eivät muodosta ongelmia Dubaissa. Sininen taivas ja paahtava aurinko takasivat hyvät olosuhteet iltapäivien lentonäytösosuuksille.
Lähes kaikissa lentoasemilla järjestettävissä lentonäytöksissä koneet ja lentonäytöksen katsomolinja on aidattu. Dubaissa oli toisin, sillä vain pieni osa koneista oli aidattu vierailta ja katsomolinja oli merkitty vain muovikartioin 100 metrin välein.
Lentonäytösosuudessa esiintyi pääosin sotilaskoneita mutta nähtiin ilmassa myös Airbus A350 XWB ja Beriev Be-200 palopommittaja. Taivaalla nähtiin kolmekin taitolentoryhmää, joista yksi oli UAE:n oma Al Fursan Aermacchi MB-339 -koneillaan. Osaamistaan esitteli myös Kiinan ilmavoimien PLAAF:n taitolentoryhmä August 1, joka lensi Chengdu J-10 -hävittäjillä.
Sooloesitykset näytöksessä tekivät myös mm. Lockheed Martin F-22 Raptor ja F-16 Fighting Falcon, Sukhoi Su-35, Saab JAS 39C Gripen ja Suomen HX-hävittäjähankkeessakin mukana oleva Dassault Rafale. Harvinaisempi esiintyjä oli kiinalais-pakistanilainen kevyt hävittäjä PAC JF-17. Eurofighter Typhoon oli esillä maanäyttelyssä.
Sotilaspuolella esillä olivat aiemmin mainittujen lisäksi mm. Boeing 707 E-3 Sentry AEW&C -kone sekä Bell Boeing V-22 Osprey, Boeing F-15 sekä Airbus C295. Venäläiskalustosta mukana oli mm. Antonov An-70 STOL-rahtikone.
Perinteisen miehitetyn ilmailun ohella esillä oli eri kokoisia ja hyvinkin kyvykkäitä miehittämättömän ilmailun ratkaisuja.
Tapahtuma alkoi vahvasti amerikkalaisvetoisesti ja Airbusin puolelta oli hiljaisempaa loppuviikolle saakka. Boeing julkisti Dubaissa tilaukset ja tilaussitoumukset 296 lentokoneesta sekä optiot 50 koneesta. Listahinnoin niiden arvo on noin 50 miljardia Yhdysvaltain dollaria. Mukana oli myös Boeingin historian suurin yksittäinen kapearunkotilaus sekä määrältään, että arvoltaan. FlyDubain tekemä tilaus käsittää 225 Boeing 737 MAX -konetta. Listahinnoin kaupan arvo on noin 27 miljardia dollaria.
Sen takana oli amerikkalainen sijoitusyhtiö Indigo Partners. Aiesopimuksen mukaan neljälle lentoyhtiölle ympäri maailmaa tilattiin 430 kapearunkokonetta. Tilauksen arvo on listahinnoin 49,5 miljardia dollaria. Kaikkiaan Airbus julkisti Dubaissa tilauksia ja sitoumuksita 502 lentokoneesta, joiden arvo on listahinnoin noin 58,3 miljardia Yhdysvaltain dollaria.
Sheikki Ahmed bin Saeed Al Maktoum, Dubain siviili-ilmailuhallinnonjohtaja, Dubain lentokenttäyhtiön johtaja ja Emirates Airlinesin hallituksen puheenjohtaja sekä nykyisen järjestäjän Tarsus F&E LLC Middle East johtaja solmivat vuoteen 2027 saakka yltävän sopimuksen. Jatkosopimus käsittää neljä Dubai Airshowta, jotka järjestetään jo aiemmin voimassa olleen sopimuksen jatkoksi vuosina 2021, 2023, 2025 ja 2027. Lue myös:
|
|||