Palta ja Finnair haluavat myös AKT:n ja IAU:n pakkosovitteluun - syynä poliittiset mielenilmaukset

Finnair_tails_2024_1Palvelualojen työnantajat Palta ja Finnair pyrkivät viemään muutkin ilmailualan työehtosopimusneuvottelut eli IAU:n ja AKT:n kanssa käynnissä olevat neuvottelut valtakunnansovittelijan toimistoon pakkosovittelun piiriin. IAU ja AKT antoivat 19. maaliskuuta 2025 ennakkoilmoituksen omistajaohjaukseen kohdistuvaan mielenilmaukseen. Paltan mukaan kyseessä on laiton työtaistelutoimi, jonka perusteella se voisi viedä neuvottelut pakkosovitteluun.

Ilmailualan Unioni (IAU) ilmoitti 19. maaliskuuta poliittisesta mielenilmauksesta, jonka piiriin kuuluvat IAU:n Avoin tekniikan ammattiosasto ATA ry 002, Suomen Siviililentoliikennevirkailijoiden Liitto SSL ry 010 ja Siviililentoliikenteen työntekijät SLY ry 012 (Lue uutisemme aiheesta: IAU:lta omistajaohjaukseen kohdistuva mielenilmaus Finnairin yhtiökokouksen aikaan 27.3. kello 14-16).

Myös Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto (AKT) antoi vastaavaan ennakkoilmoituksen edellisviikolla, joten AKT:n osasto 208 eli Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys SLSY osallistuu poliittiseen mielenilmaukseen Ilmailualan Unioni IAU:n kanssa (Lue uutisemme aiheesta: AKT kritisoi valtion omistajaohjauspolitiikkaa poliittisella mielenilmauksella 27.3. kello 14-16).

Kyseessä on IAU:n ja AKT:n mukaan toimi, joilla ne ottavat kantaa valtion omistajaohjauksen rooliin Finnair Oyj:n nimityslautakunnassa ja erityisesti sen antamaan ehdotukseen, jossa Finnairin hallituksen jäsenten palkkioita halutaan pitkäjänteisesti nostaa markkinatasolle vuoteen 2026 mennessä. Ehdotuksen mukaan hallituksen jäsenten vuosipalkkioita korotetaan 11-23%. Edelliskaudella korotukset olivat 14-19%.

Kyseinen poliittinen mielenilmaus on määrä toteuttaa kahden tunnin mittaisena työnseisauksena Finnairin yhtiökokouksen aikana torstaina 27. maaliskuuta 2025.

IAU:n Ammattiosastojen jäsenet eivät tee tuolloin kello 14.00-16.00 välisenä aikana työtä, joka liittyy Finnairin ja Nordic Regional Airlinesin käyttämiin teknisiin palveluihin ja maapalveluihin.

Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistyksen jäsenet pidättäytyvät kello 14.00-16.00 välisenä aikana työstä, joka alkaisi Finnairin lennoilla Helsinki-Vantaalta. Muut työt SLSY:n jäsenet tekevät normaalisti.

Toimilla on todennäköisiä vaikutuksia Finnairin lentojen sujuvuuteen Helsinki-Vantaalla torstain aikana.

Neuvotteluita Paltan ja AKT:n välisistä Finnairin matkustamohenkilöstöä koskevista työehdoista on käyty joulukuusta lähtien. Alan työehtosopimuksen edellinen sopimuskausi umpeutui 31.1.2025.

Palta ja IAU ovat neuvotelleet tammikuusta lähtien lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen uudistamisesta. Työehtosopimuksen edellinen sopimuskausi umpeutui 15.3.2025.


Palta haluaa viedä kaikki ilmailualan työehdot valtakunnansovittelijan toimistoon

Paltan mukaan toimet eivät ole poliittinen mielenilmaus vaan työtaistelutoimi, joilla IAU ja AKT pyrkivät vauhdittamaan lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen sekä Finnairin matkustamohenkilöstöä koskevan työehtosopimuksen käynnissä olevia neuvotteluja. IAU ja AKT ovat todenneet voitolliseksi nousseen työnantajan vaativan neuvotteluissa merkittäviä säästöjä.

"Koska kyseessä ei näkemyksemme mukaan ole poliittinen työtaistelu, työtaisteluilmoitukset ovat lain vastaisia. Työtaistelusta ei tee poliittista työtaistelua se, että työtaistelutoimen kerrotaan kohdistuvan valtion omistajaohjauspolitiikkaan, koska yhtiökokouksen päätöstä tehtäessä valtio toimii asiassa osakkeenomistajana, ei poliittisena toimijana", sanoi Paltan neuvottelujohtaja Pasi Vuorio.

Palta on jättänyt valtakunnansovittelijalle oman kannanottonsa, jossa todetaan annettujen työtaisteluilmoitusten rikkovan lain mukaista kahden viikon ilmoitusaikaa. Palta on poliittisen mielenilmauksen lähestyessä esittänyt valtakunnansovittelijalle pakkosovittelun käynnistämistä molemmilla sopimusaloilla. Näin ollen kaikki kolme Finnairin suurinta työntekijäliittoa olisi Paltan aloitteesta pakkosovittelussa.

Finnair julkisti työsulun lentäjiä kohtaan marraskuussa 2024. Se kohdistui HR- ja muiden ajankohtaisten asioiden katsauksiin ja vain muutamaan kymmeneen henkilöön. Toimilla ei ollut vaikutuksia lentojen sujuvuuteen, mutta sen avulla Finnair ja Palta saivat siirrettyä lentäjien työehtosopimusneuvottelut pakkosovitteluun.

Ilmailualaa edustavat työntekijäliitot Suomen Liikennelentäjäliitto SLL, Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT ja Ilmailualan Unioni IAU ilmoittivat 13. helmikuuta 2025 laajentaneensa keskinäistä yhteistyötä ja tavoittelevansa käynnissä olevalla neuvottelukierroksella Paltan kanssa toimialakohtaisia työehtosopimuksia, joissa huomioidaan myös lähihistoriassa tehdyt poikkeavat työehtoratkaisut (Lue uutisemme aiheesta: SLL, AKT ja IAU aloittavat yhteistyön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset TES-ratkaisut).

Lue myös: